CR boys, Cape girls take Henlopen swimming championships

The Riders and Vikings also swept the Vince Morris Outstanding Swimmer of the Year trophies. CR’s Aaron Green took the honor on the boys’ side with Cape’s Molly Weeks winning it in the girls’ meet.

CR’s boys finished with 323 points to outdistance second-place Cape Henlopen, which had 241.

 

Green set meet records in winning both the 200-meter freestyle (1:57.06) and the 50 freestyle (23.72). The senior also swam the anchor leg on both the winning 200 (1:45.14) and 400 freestyle relay teams (3:54.33).

Also in the boys’ meet, Cape’s Jack Weeks — Molly’s brother — broke the meet record in the 200 IM with a time of 2:12.90.

In the girls’ meet, Cape Henlopen totalled 341 points while second-place Sussex Tech had 185.

Molly Weeks set a new mark in the 100 freestyle (1:01.18). A sophomore, Weeks also won the 200 freestyle (2:15.34) as well as swimming the anchor leg of both the winning 200 medley relay (2:07.86) and 400 freestle relay (4:28.85).

Cape Henlopen’s Bill Geppert was selected as the Henlopen boys’ Coach of the Year with CR’s Maureen VanOrman named the girls’ conference Coach of the Year.

SWIMMING

Henlopen Conference Championships

Boys

Team standings: 1-Caesar Rodney 323; 2-Cape Henlopen, 241; 3-Sussex Tech, 202; 4-Indian River, 193; 5-Dover, 123; 6-Milford, 72; 7-Sussex Central, 11.

Overall Henlopen champion: Caesar Rodney

Southern Division champion: Indian River

Coach of the Year: Bill Geppert, Cape Henlopen

Vince Morris Outstanding Swimmer of the Year: Aaron Green, Caesar Rodney

Results

200 Medley Relay: 1-Cape Henlopen (Ricky Brokaw, Cole Conrad, Michael Schrock, Jack Weeks), 2:01.51; 2-Caesar Rodney, 2:01.58; 3-Sussex Tech, 2:10.46; 4-Dover, 2:11.51; 5-Indian River, 2:10.60.

200 Freestyle: 1-Aaron Green (CR), 1:57.06; 2-Brokaw (CH), 2:17.41; 3-Richardson (CR), 2:17.56; 4-Kruppa (CR), 2:17.82; 5-Hochrein (CH), 2:21.13.

200 IM: 1-Jack Weeks (CH), 2:12.90; 2-Saunders (IR), 2:32.30; 3-Chen (CR), 2:38.0; 4-Brachter (CR), 2:40/09; 5-Saltiel (CH), 2:48.13.

50 Freestyle: 1-Aaron Green (CR), 23.72; 2-Seeley (ST), 25.57; 3-Hagaman (Dov), 26.90; 4-Connor (CR), 26.96; 5-Tinsley (CR), 27.24.

100 Butterfly: 1-Alex Stauff (CR), 1:03.89; 2-Burke (IR), 1:07.03; 3-Kruppa (CR), 1:07.55; 4-Barnes (Dov), 1:12.22; 5-Saltiel (CH), 1:15.06.

100 Freestyle: 1-Mason Sanders (IR), 59.56; 2-Tinsley (CR), 1:00.88; 3-Hagaman (Dov), 1:01.71; 4-Connor (CR), 1:02.24; 5-Korh (IR), 1:03.44.

400 Freestyle: 1-Alex Stauff (CR), 4:39.62; 2-Brokaw (CH), 5:05.11; 3-Bell (ST), 5:10.65; 4-Hochrein (CH), 5:11.12; 5-Douds (IR), 5:28.74.

200 Freestyle relay: 1-Caesar Rodney (Kamren Tinsley, Sean Connor, Andy Chen, Aaron Green), 1:45.14; 2-Indian River, 1:45.90; 3-Dover, 1:51.10; 4-Cape Henlopen, 1:51.44; 5-Sussex Tech, 1:53.87.

100 Backstroke: 1-Jack Weeks (CH), 59.60: 2-Burke (IR), 1:11.40; 3-Saunders (IR), 1:11.45; 4-Richardson (CR), 1:15.87; 5-Caceres (ST), 1:16.06.

100 Breaststroke: 1-Ryan Seeley (ST), 1:17.15; 2-Schrock (CH), 1:18.81; 3-Chen (CR), 1:20.25; 4-Sanders (IR), 1:21.23; 5-Bratcher (CR), 1:21.39.

400 Freestyle relay: 1-Caesar Rodney (Kamren Tinsley, Theo Kruppa, ALex Stauff, Aaron Green), 3:54.33; 2-Indian River, 4:02.24; 3-Cape Henlopen, 4:19.17; 4-Sussex Tech, 4:30.07; 5-Dover, 5:02.45.

Girls

Team standings: 1-Cape Henlopen, 341; 2-Sussex Tech, 185; 3-Caesar rodney, 169.5; 4-Indian River, 152.5; 5-Dover, 131; 6-Milford, 107; 7-Sussex Central, 32; 8-Lake Forest, 30.

Overall Henlopen champion: Cape Henlopen

Southern Division champion: Indian River

Coach of the Year: Maureen VanOrman, Caesar Rodney

Vince Morris Outstanding Swimmer of the Year: Molly Weeks, Cape Henlopen

Results

200 Medley Relay: 1-Cape Henlopen (Sarah Rambo, Sarah Hyde, Amelia Nigh-Johnson, Molly Weeks), 2:07.86; 2-Caesar Rodney, 2:14.58; 3-Indian River, 2:16.57; 4-Dover, 2:19.27; 5-Milford, 2:21.34.

200 Freestyle: 1-Molly Weeks (CH), 2:15.34; 2-Lingo (Mil), 2:23.89; 3-Grow (IR), 2:28.45; 4-Campbell (CH), 2:29.20; 5-Johnson (ST), 2:34.28.

200 IM: 1-Sarah Hyde (CH), 2:34.61; 2-Evalli (CR), 2:44.12; 3-Cotton (Sea), 2:48.78; 4-King (ST), 2:51.93; 5-Short (ST), 2:55.15.

50 Freestyle: 1-Amelia Nigh-Johnson (CH), 28.41; 2-Solomon (Dov), 28.55; 3-Stevenson (Dov), 29.52; 4-Brokaw (CH), 29.99; 5-Fox (IR), 30.35.

100 Butterfly: 1-Amelia Nigh-Johnson (CH), 1:09.20; 2-Evalli (CR), 1:11.88; 3-McCoy (IR), 1:14.17; 4-Brokaw (CH), 1:18.49; 5-Burke (IR), 1:19.28.

100 Freestyle: 1-Molly Weeks (CH), 1:01.18; 2-solomon (D), 1:03.13; 3-Venables (ST), 1:05.13; 4-Schrock (CH), 1:08.64; 5-Strauss (CR), 1:08.65.

400 Freestyle: 1-Sara Lingo (Mil), 4:56.63; 2-Rambo (CH), 4:58.92; 3-Campbell (CH), 5:14.60; 4-Barnes (Dov), 5:35.20; 5-Kenton (LF), 5:38.94.

200 Freestyle Relay: 1-Cape Henlopen (Amelia Nigh-Johnson, Grace Brokaw, Hannah Schrock, Sarah Hyde), 1:57.24; 2-Dover, 2:00.06; 3-Sussex Tech, 2:01..06; 4-Caesar Rodney, 2:05.57; 5-Indian River, 2:06.29.

100 Backstroke: 1-Sarah Rambo (CH), 1:12.63; 2-McCoy (IR), 1:14.38; 3-Philcox (CH), 1:16.18; 4-Stevenson (Dov), 1:16.31; 5-Cotton (Sea), 1:17.13.

100 Breaststroke: 1-Sarah Hyde (CH), 1:17.63; 2-Barnes (Dov), 1:22.07; 3-Villabona (CR), 1:22.83; 4-Grow (IR), 1:26.18; 5-Venables (ST), 1:27.86.

400 Freestyle Relay: 1-Cape Henlopen (Sarah Rambo, Grace Brokaw, Elena Campbell, Molly Weeks), 4:28.85; 2-Sussex Tech, 4:36.01; 3-Caesar Rodney, 4:43.01; 4-Sussex Central, 5:12.23; 5-Indian River, 5:24.18.

Reach the Delaware State News newsroom at newsroom@newszap.com

You are encouraged to leave relevant comments but engaging in personal attacks, threats, online bullying or commercial spam will not be allowed. All comments should remain within the bounds of fair play and civility. (You can disagree with others courteously, without being disagreeable.) Feel free to express yourself but keep an open mind toward finding value in what others say. To report abuse or spam, click the X in the upper right corner of the comment box.