Five Henlopen teams in boys’ soccer tourneys

Five Henlopen Conference teams have made the fields for the DIAA Division I and II boys’ soccer state tournaments that were determined on Friday.

Caesar Rodney, Polytech and Sussex Central are in the eight-team Division I bracket with Indian River and Sussex Academy making the 12-team Division II bracket.

Sussex Academy will be the only downstate squad in action when the Division II tourney begins on Tuesday evening. The seventh-seeded Seahawks (10-4) will face No. 10 Newark Charter (8-5-2) at Dover at 6 p.m.

As the No. 3 seed, Henlopen South champion Indian River (12-2-1) won’t play until Saturday’s second round at Milford at 5 p.m. The Indians will take on the winner of the first-round contest between No. 6 Brandywine and No. 11 Conrad.

The Division I tournament starts with the quarterfinals on Saturday. In a doubleheader at Dover, No. 8 Sussex Central (9-5-1) takes on top-seeded Salesianum (14-1) at 5 p.m. with No. 5 Polytech (10-2-3) then facing No. 4 Wilmington Charter (11-4) at 7 p.m.

Henlopen North champion Caesar Rodney (13-2) is seeded third and will play No. 6 Middletown (10-1-4) at Milford at 7 p.m.

BOYS’ SOCCER
DIAA state tournaments
Division I
Quarterfinals
Saturday, Nov. 9
At Dover

1-Salesianum (14-1) vs. 8-Sussex Central (9-5-1), 5 p.m.
4-Wilmington Charter (11-4) vs. 5-Polytech (10-2-3), 7 p.m.
At Caravel
2-Appoquinimink (12-2-1) vs. 7-William Penn (9-5-1), 5 p.m.
At Milford
3-Caesar Rodney (13-2) vs. 6-Middletown (10-1-4), 7 p.m.
Semifinals
Wednesday, Nov. 13
At Dover

Games at 6, 8 p.m.
Finals
Saturday, Nov. 16

At Dover, 7 p.m.


Division II
First round
Tuesday, Nov. 5
At Dover
7-Sussex Academy (10-4)
vs. 10-Newark Charter (8-5-2), 6 p.m.
8-St. Mark’s (9-5-1) vs. 9-St. Andrews (9-5-1), 8 p.m.
Wednesday, Nov. 6
At Caravel

5-Tower Hill (12-2-1) vs. 12-Dickinson (10-5), 6 p.m.
6-Brandywine (12-3) vs. 11-Conrad (8-7), 8 p.m.
Quarterfinals
Saturday, Nov. 9
At Smyrna

2-Wilmington Friends (13-0-2) vs. Sussex Academy/Newark Charter, 5 p.m.
1-Archmere (14-1) vs. St. Mark’s/St. Andrew’s, 7 p.m.
At Milford
3-Indian River (12-2-1)
vs. Brandywine/Conrad, 5 p.m.
At Caravel
4-Newark (12-3) vs. Tower Hill/Dickinson, 7 p.m.
Semifinals
Wednesday, Nov. 13
At Smyrna

Games at 6, 8 p.m.
Finals
Saturday, Nov. 16

At Dover, 5 p.m.

Facebook Comment