Five Henlopen teams make boys’ soccer tournaments

The Henlopen Conference put five squads in the DIAA boys’ soccer Division I and II tournament brackets that were determined on Friday.

Salesianum is the top seed in the eight-team Division I tourney with St. Andrews taking the No. 1 seed in the 12-team Division II bracket.

In Division I, an opening-round doubleheader will be played at Dover on Nov. 11. Seventh-seeded Sussex Central (10-5) plays No. 2 Appoquinimink (11-2-2) at 5 p.m. with No. 5 Cape Henlopen (12-3) taking on No. 4 St. Georges (11-3-1) at 7 p.m.

Also on Nov. 11, third-seeded Caesar Rodney (13-2) takes on No. 6 Newark (9-5-1) at Caravel at 5 p.m.

In Division II, second-seeded Laurel and No. 3 Indian River both earned first-round byes and will play their first games in the second round on Nov. 11. Both Henlopen South squads will play in a doubleheader at Dover.

Laurel (12-2) will play at 5 p.m. against the winner of the matchup between Archmere and Delaware Military. IR (12-3) will play at 7 p.m. against the winner of the McKean-Conrad contest.

BOYS’ SOCCER

DIAA state tournaments

Division I

Quarterfinals

Saturday, Nov. 11

At Caravel

6-Newark (9-5-1) vs. 3-Caesar Rodney (13-2), 5 p.m.

8-Wilm. Charter (8-5-2) vs. 1-Salesianum (14-1), 7 p.m.

At Dover

7-Sussex Central (10-5) vs. 2-Appoquinimink (11-2-2), 5 p.m.

5-Cape Henlopen (12-3) vs. 4-St. George’s (11-3-1), 7 p.m.

Semifinals

Wednesday, Nov. 15

At Smyrna High, 6 and 8 p.m.

Finals

Saturday, Nov. 19

At Smyrna, 5 p.m.

  • ••

Division II

First round

Tuesday, Nov. 7

At Caravel

7-Archmere (9-4-2) vs. 10-Delaware Military (8-6-1), 6 p.m.

5-Tower Hill (11-3-1) vs. 12-Wilmington Friends (8-6-1), 8 p.m.

Wednessday, Nov. 8

At Caravel

8-Saint Mark’s (8-6-1) vs. 9-St. Elizabeth (9-6), 6 p.m.

6-McKean (11-3-1) vs. 11-Conrad (9-4-2), 8 p.m.

Quarterfinals

Saturday, Nov. 11

At Appoquinmink

Tower Hill/Wilmington Friends vs. Caravel (10-4-1), 1 p.m.

Saint Mark’s/St. Elizabeth vs. 1-St. Andrews (14-1), 3 p.m.

At Dover

Archmere/Delaware Military vs. 2-Laurel (12-2), 5 p.m.

McKean/Conrad vs. 3-Indian River (12-3), 7 p.m.

Semifinals

Wednesday, Nov. 15

At Dover, 6 and 8 p.m.

Finals

Saturday, Nov. 18

At Smyrna, 7 p.m.

Facebook Comment