Local results: Henlopen swimming championships

Local results

HENLOPEN CONFERENCE SWIMMING CHAMPIONSHIPS

BOYS

TEAM STANDINGS: 1-Cape Henlopen 281; 2-Sussex Tech 264; 3-Caesar Rodney 227; 4-Indian River 118; 5-Sussex Academy 83; 6-Dover 80; 7-Milford 74; 8-Sussex Central 32; 9-Seaford 10; 10-Lake Forest 1.

50 Freestyle: 1 Sanders, Mason (IR) 25.23; 2 Hochrein, Alec (CH) 25.58; 3 Straker, Michael (D) 25.89; 4 Hartmann, Nick (CR) 26.17; 5 Cosden, Christian (CR) 26.91; 6 Sobota, Benjamin (M) 27.11; 7 Harfeld, Alexander (CR) 27.17; 8 Monaco, Antonio (ST) 27.31; 9 Vitella, Nick (ST) 27.52; 10 McGowan, Brendan (ST) 27.54; 11 Shawver, Cooper (SA) 27.64; 12 Conrad, Cole (CH) 27.75.

100 Freestyle: 1 Sanders, Mason (IR) 55.62; 2 Hochrein, Alec (CH) 56.60; 3 Hartmann, Nick (CR) 57.67; 4 Pomatto, Tommy (CR) 1:01.15; 5 Shawver, Cooper (SA) 1:01.52; 6 Geppert, Will (CH) 1:01.56; 7 Vitella, Nick (ST) 1:01.68; 8 Richardson, Garrett (ST) 1:01.69; 9 Cosden, Christian (CR) 1:01.80; 10 McGowan, Brendan (ST) 1:03.5; 11 Sobota, Benjamin (M) 1:03.19; 12 White, Bryan (LF) 1:05.43.

100 Butterfly: 1 Weeks, Jack (CH) 58.26; 2 Gonzalez, Gabe (SA) 1:08.08; 3 Taylor, Dylan (ST) 1:08.92; 4 Straker, Michael (D) 1:09.26; 5 Sewell, Max (CR) 1:11.05; 6 Brokaw, Richard (CH) 1:12.69; 7 Banks, Patrick (IR) 1:14.16; 8 Metts, Chris (ST) 1:19.29; 9 Conrad, Cole (CH) 1:19.45; 10 Welsh, Michael (SC) 1:20.31; 11 Kramer, James Brandon (D) 1:20.38; 12 Walsh, Bryson (ST) 1:20.39.

100 Backstroke: 1 Weeks, Jack (CH) 59.75; 2 Monaco, Antonio (ST) 1:12.35; 3 Harfeld, Alexander (CR) 1:13.89; 4 Mackesey, Ryan (M) 1:17.00; 5 Dill, Austin (ST) 1:17.74; 6 Longo, Dominic (ST) 1:18.11; 7 Valenti, Chris (D) 1:18.28; 8 Pomatto, Tommy (CR) 1:19.09; 9 Broussard, Cline (SEA) 1:20.29; 10 Davis, Zach (CR) 1:20.88; 11 Toback, Chase (CH) 1:22.77; 12 Barnes, Michael (IR) 1:23.14.

100 Breaststroke: 1 Lee, Jonathan (ST) 1:16.81; 2 Geppert, Will (CH) 1:18.66; 3 Schrock, Michael (CH) 1:18.81; 4 Chen, Andrew (CR) 1:19.36; 5 Varrato, Zack (ST) 1:23.77; 6 Davis, Stone (M) 1:25.16; 7 Tuttle, Dylan (IR) 1:25.24; 8 Handy, Christian (ST) 1:26.85; 9 Davis, Owen (SC) 1:29.54; 10 Barton, Parker (CR) 1:31.49; 11 Lankford, Christopher (M) 1:32.37; 12 North, Jack (SC) 1:33.45.

200 Freestyle: 1 Brokaw, Richard (CH) 2:19.10; 2 Richardson, Garrett (ST) 2:19.15; 3 Schrock, Michael (CH) 2:22.32; 4 Alloway, Justin (ST) 2:23.90; 5 Heid, James (CH) 2:32.22; 6 Doherty, Brendan (ST) 2:33.14; 7 Davis, Cole (M) 2:33.66; 8 Douds, John (IR) 2:34.64; 9 Mackesey, Ryan (M) 2:36.39; 10 Noel, Tyler (CR) 2:44.00; 11 Young, Kyle (D) 2:45.12; 12 Kent, John (SA) 2:51.61.

200 IM: 1 Chen, Andrew (CR) 2:31.01; 2 Gonzalez, Gabe (SA) 2:31.71; 3 Taylor, Dylan (ST) 2:38.81; 4 Tamesis, Francis (CR) 2:39.97; 2:44.76; 6 Davis, Stone (M) 2:47.20; 7 Lee, Jonathan (ST) 2:48.49; 8 Bixler, Ryan (CH) 2:50.04; 9 Broussard, Cline (SEA) 2:53.52; 10 Tuttle, Dylan (IR) 2:53.89; 11 Welsh, Michael (SC) 2:54.28; 12 Hall, Nathaniel (M) 2:57.20.

400 Freestyle: 1 Sewell, Max (CR) 4:53.42; 2 Toback, Joshua (CH) 5:00.98; 3 Bixler, Ryan (CH) 5:04.50; 4 Dopler, Patrick (ST) 5:28.77; 5 Doherty, Brendan (ST) 5:33.77; 6 Caldwell, Jake (ST) 5:36.86; 7 Zehner, Matthew (CH) 5:41.57; 8 Douds, John (IR) 5:45.52; 9 Young, Kyle (D) 6:03.98; 10 Beachboard, Trevor (SC) 6:18.53; 11 Norman, Dylan (SEA) 6:19.19; 12 Campagnone, Tucker (SC) 6:25.25.

200 Medley Relay: 1 Cape Henlopen (Weeks, Schrock, Brokaw, Conrad) 2:02.19; 2 Sussex Tech 2:04.48; 3 Caesar Rodney 2:09.73; 4 Sussex Academy 2:16.15; 5 Milford 2:16.64 20; 6 Indian River 2:20.49.

200 Freestyle Relay: 1 Cape Henlopen (Weeks, Conrad, Geppert, Hochrein) 1:45.94; 2 Caesar Rodney 1:47.13; 3 Dover 1:49.06; 4 Sussex Tech 1:49.95; 5 Indian River 1:52.46; 6 Sussex Central 2:00.95.

400 Freestyle Relay: 1 Caesar Rodney (Cosden, Tamesis, Hatmann, Chen) 4:02.57; 2 Sussex Tech 4:07.91; 3 Cape Henlopen 4:08.48; 4 Sussex Academy 4:18.93; 5 Indian River 4:21.58; 6 Dover 4:23.60

GIRLS

TEAM STANDINGS: 1-Cape Henlopen 303; 2-Sussex Tech 228; 3-Indian River 131; 4-Milford 126; 5-Caesar Rodney 121; 6-Sussex Academy 107; 7-Dover 97; 8-Lake Forest 27; 9-Seaford 24; 10-Sussex Central 6.

50 Freestyle: 1 Venables, Hannah (ST) 27.49; 2 Weeks, Molly (CH) 28.15; 3 Kenton, Jessalynn (LF) 29.33; 4 Brokaw, Grace (CH) 29.83; 5 Perdue, Megan (ST) 30.15; 6 Strauss, Lindsay (CR) 30.77; 7 Rosetti, Leigh Ann (M) 30.78; 8 Haden, Erin (IR) 31.51; 9 Lopez, Adriana (SC) 31.62; 10 Buchwald, Madison (CH) 31.78; 11 Alloway, Olivia (ST) 31.89; 12 Elling, Tessa (SA) 32.07.

100 Freestyle: 1 Venables, Hannah (ST) 1:01.87; 2 Nigh-Johnson, Amelia (CH) 1:04.73; 3 Stevenson, Dionn (D) 1:05.45; 4 Brokaw, Grace (CH) 1:07.13; 5 Perdue, Megan (ST) 1:07.25; 6 Murphy, Cailey (SA) 1:07.34; 7 Kenton, Jessalynn (LF) 1:07.60; 8 Strauss, Lindsay (CR) 1:09.18; 9 Haden, Erin (IR) 1:10.02; 10 Caldwell, Madison (CH) 1:10. 1;
11 Lopez, Adriana (SC) 1:11.51; 12 Mariner, Kayla (CR) 1:12.63.

100 Butterfly: 1 Nigh-Johnson, Amelia (CH) 1:09.41; 2 McCoy, Lauren (IR) 1:12.30; 3 Murphy, Cailey (SA) 1:15.37; 4 Burke, McKenna (IR) 1:15.45; 5 Venables, Amy (ST) 1:17.90; 6 Spicer, Sarah (CH) 1:18.00; 7 Wells, Brea (M) 1:22.50; 8 Kelley, Lauren (CH) 1:24.58; 9 May, Alex (CR) 1:26.66; 10 Procino, Jenna (ST) 1:29 41; 11 Gast, Grace (D) 1:32.97; 12 Whitney, Karen (D) 1:33.22.

100 Backstroke: 1 Rambo, Sarah (CH) 1:11.48; 2 McCoy, Lauren (IR) 1:11.70; 3 Fowler, Kelsey (ST) 1:14.04; 4 Elling, Tessa (SA) 1:16.26; 5 Stevenson, Dionn (D) 1:16.65; 6 Wells, Brea (M) 1:16.78; 7 Seacord, Kayla (CR) 1:18.27; 8 Mariner, Kayla (CR) 1:18.31; 9 Allen, Meghan (ST) 1:18.47; 10 Beard, Sydney (ST) 1:19.60; 11 Rosetti, Leigh Ann (M) 1:21.97; 12 Kelley, Lauren (CH) 1:23.09.

100 Breaststrok: 1 Hyde, Sarah (CH) 1:17.56; 2 Barnes, Cydney (D) 1:18.46; 3 Villabona, AnaLucia (CR) 1:20.86; 4 Grow, Lindsey (IR) 1:25.03; 5 King, Rachel (ST) 1:29.36; 6 Warner, Devon (CH) 1:31.41; 7 Bundschuh, Erica (LF) 1:32.22; 8 Wheatley, Allison (SA) 1:36.57; 9 de la Fuente, Gema (M) 1:36.67; 10 Whitney, Karen (D) 1:39.50; 11 Gorey, Mackenzie (IR) 1:39.69; 12 Gast, Maura (D) 1:40.03.

200 Freestyle: 1-Rambo, Sarah (CH) 2:20.93; 2-Martiner, Julia (SA) 2:27.92; 3-Allen, Meghan (ST) 2:33.13; 4-Venables, Amy (ST) 2:36.58; 5-Caldwell, Madison (CH) 2:40.11; 6-de la Fuente, Gema (M) 2:41.85; 7-Baird, Libby (ST) 2:42.30; 8-Reynolds, Lindsey (CH) 2:42.82; 9-Synoski, Emily (D) 2:46.43; 10-Roehl, Sarah (IR) 2:46.85; 11-Millman, Sydney (M) 2:48.58; 12-Fijardo, Carly (SA) 2:49.78.

200 IM: 1 Hyde, Sarah (CH) 2:35.50; 2 Lingo, Sara (M) 2:42.84; 3 Grow, Lindsey (IR) 2:44.64; 4 Cotten, Samantha (SEA) 2:46.78; 5 Barnes, Cydney (D) 2:47.50; 6 Fowler, Kelsey (ST) 2:48.04; 7 McGreevy, Madelyn (CH) 2:49.98; 8 Bole, Katherine (CR) 2:56.85; 9 King, Rachel (ST) 2:57.02; 10 Spicer, Sarah (CH) 2:58.67; 11 Seacord, Kayla (CR) 2:59.62; 12 Bundschuh, Erica (LF) 3:02.04.

400 Freestlye: 1 Weeks, Molly (CH) 4:47.47; 2 Lingo, Sara (M) 5:01.01; 3 Cotten, Samantha (SEA) 5:11.37; 4 Martiner, Julia (SA) 5:15.02; 5 McGreevy, Madelyn (CH) 5:27.25; 6 Bole, Katherine (CR) 5:32.12; 7 Burke, McKenna (IR) 5:41.97; 8 Baird, Libby (ST) 5:47.59; 9 Smith, Sarah (CH) 5:47.95; 10 Synoski, Emily (D) 5:58.83; 11 Alloway, Olivia (ST) 6:02.07; 12 Scott, Makayla (SEA) 6:04.65.

200 Medley Relay: 1-Cape Henlopen (Rambo, Hyde, Nigh Johnson, Brokaw) 2:09.64; 2-Indian River 2:17.15; 3-Sussex Tech 2:17.68 4-Caesar Rodney :18.52 5-Sussex Academy 2:25.14;  6-Milford 2:30.79.

200 Freestyle Relay: 1 Cape Henlopen (Hyde, Nigh-Johnson, Rambo, Meeks) 1:55.29; 2 Sussex Tech 2:02.28; 3 Sussex Academy 2:07.45; 4 Milford 2:07.98; 5 Dover 2:08.32; 6 Caesar Rodney 2:09.31.

400 Freestlyle Relay: 1 Sussex Tech (Perdue, Baird, H. Venables, A. Venables) 4:31.97; 2 Cape Henlopen 4:33.89; 3 Indian River 4:37.52; 4 Caesar Rodney4:45.11; 5 Milford 4:48.00; 6 Dover 4:52.12.

Facebook Comment