Woodbridge, Smyrna, top football tourney pairings

DOVER – Woodbridge High earned the top seed in Division II while Smyrna took the No. 2 spot in Division I as the DIAA football state tournament brackets were announced on Sunday morning.

Milford (Division II) and Sussex Central (Division I) also earned at-large berths for the tourneys, which begin next weekend.

In both tournaments, the bracket is reshuffled after each round with the highest-remaining seeds hosting the lowest-remaining seeds.

 

Jamon Kane of Woodbridge goes 65 yards for a touchdown.

Woodbridge and Milford are both in the Division II state tournament field.

In the six-team Division I bracket, top-seeded Middletown (10-0) and defending state champion Smyrna (10-0) both received first-round byes and won’t play until the following weekend.

In next week’s Division II matchups, No. 1 Woodbridge will host eighth-seeded Howard (6-4) on Friday at 7:30 p.m. with No. 4 Milford (9-1) hosting fifth-seeded Wilmington Friends (9-1) on Saturday at 7:30 p.m.

The other first-round games have No. 2 Glasgow (10-0) hosting No. 7 Caravel (7-3) on Friday at 7:30 p.m. while No. 3 St. Georges (8-2) hosts No. 6 Delaware Military (8-2) on Saturday at 11 a.m.

In Division I, No. 6 Sussex Central (8-2) will travel to No. 3 William Penn (9-1) on Saturday at 1 p.m. No. 4 Salesianum (7-3) hosts No. 5 Concord (7-3) on Friday at 7:30 p.m. in the other opening-round contest.

Smyrna will host a semifinal game on Saturday, Nov. 26 at 7:30 p.m. with Middletown hosting the other semifinal on Friday, Nov. 25, at 7:30 p.m.

Both state championship games will be played on Saturday, Dec. 3 at Delaware Stadium in Newark. The Division I finals are slated for 1 p.m. while the Division II finals will start at 5:30 p.m.

FOOTBALL

DIAA state tournaments

Division I

Quarterfinals

Friday, Nov. 18

5-Concord (7-3) vs. 4-Salesianum (7-3) at Baynard Stadium, 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 19

6-Sussex Central (7-3) at 4-William Penn (9-1), 1 p.m.

Semifinals

Friday, Nov. 25

Lowest-remaining seed at 1-Middletown (10-0), 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 26

Highest-remaining seed at 2-Smyrna (10-0), 7:30 p.m.

Finals

Saturday, Dec. 3

At Delaware Stadium, 1 p.m.

Division II

Quarterfinals

Friday, Nov. 18

8-Howard (6-4) at 1-Woodbridge (10-0), 7:30 p.m.

7-Caravel (7-3) at 2-Glasgow (10-0), 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 19

6-Delaware Military (8-2) at 3-St. Georges (8-2), 11 a.m.

5-Wilmington Friends (9-1) at 4-Milford (9-1), 7:30 p.m.

Nov. 25-26

Semifinals

Lowest-remaining seeds at highest-remaining seeds, TBA

Finals

Saturday, Dec. 3

At Delaware Stadium, 5:30 p.m.

 

 

You are encouraged to leave relevant comments but engaging in personal attacks, threats, online bullying or commercial spam will not be allowed. All comments should remain within the bounds of fair play and civility. (You can disagree with others courteously, without being disagreeable.) Feel free to express yourself but keep an open mind toward finding value in what others say. To report abuse or spam, click the X in the upper right corner of the comment box.